Prečo kovaný plot?

Kovaný plot
 

Kovaný plotPloty a rôzne zábradlia sú dôležitou súčasťou exteriérov obytných domov. Slúžia, ako ochrana súkromia pred nežiadúcimi pohľadmi aj ako prekážka pre nevítaných návštevníkov. V neposlednom rade dopĺňajú okolie našich príbytkov  z hľadiska dekorácie. Kované ploty spĺňajú všetky požiadavky, aké sa od kvalitného plotu vyžadujú a je to práve umelecká zložka, ktorá je ich veľkou pridanou hodnotou.

Kovaný plot má množstvo priaznivcov. Vzhľadom k veľkému počtu dekoratívnych prvkov a zaujímavých tvarov sa teší obľube aj napriek tomu, že jeho cena je oproti sériovo vyrábaným častiam iných oplotení je vyššia. Väčšina návrhov kovaných plotov je vyrábaná na zákazku. Pri výbere je zohľadňovaných viacero faktorov – aspekty klimatického pásma, aj klímy v danom mieste, ako takej, ale tiež terén a okolitá krajina v blízkosti budúcej inštalácie kovaného plotu. 

Náklady na dekoratívne kované ploty sú zložené s mnohých komponentov, no aj tak všeobecne môžeme hovoriť o rozumných cenách v prípade, ak sa pre kovaný plot rozhodneme. V dlhodobom horizonte ide totiž o druh oplotenia s veľmi vysokou životnosťou a takmer žiadnymi nákladmi na údržbu. Kované ploty vznikajú spájaním (zvarovaním, nitovaním za tepla) ťažkých plnokovových elementov. Hlavnú úlohu pri cenotvorbe kovaného plotu zohráva veľká spotreba ocele pri jeho výrobe, ktorá vyžaduje viac času a sily. Kované ploty majú výborné estetické vlastnosti, nevýhodou je však ich váha, ktorá znamená že sú na ne väčšie výrobné náklady. Taktiež povrchová úprava – zinkovanie sa odvíja od hmotnosti jednotlivých dielov kovaného plotu a býva samozrejme vyššia, ako pri kovových plotoch. Tieto fakty však neznižujú estetickú hodnotu kovaných plotov a poctivého kováčskeho remesla . Poďme si teda pohovoriť o ich výhodách.

Ak sa rozhodnete pre stavbu plotu a nie ste práve najzručnejším domácim kutilom, vyberte si na stavbu plota niektoru zo zoznamu firiem na stavebnom portáli Stavebnik.sk. Využite tiež možnosť poslať firmám  žiadosť o vypracovanie cenovej ponuky cez systém zasielania dopytov.

Kovaný plot (oplotenie) je vhodný pre každý pozemok. Nezáleží na veľkosti ani type terénu. Tvorí ho dokonalý systém zložený z plotových dielcov, brán, bránok a stĺpikov. Jeho montáž je preto jednoduchá a rýchla. Všetky prvky systému tvoria harmonický celok a môžu sa ľubovoľne kombinovať a zostavovať.

Vďaka rôznej úprave hornej časti výplne, mnohým farebným odtieňom a ozdobným prvkom dodá domu jedinečný charakter. Kovaný plot je dnes so širokou škálou vzorov neoddeliteľnou súčasťou pamiatkovo chránených objektov rovnako ako moderných novostavieb .

Kované ploty sú dodávané najčastejšie v základných odtieňoch farebnej škály RAL ,čo v podstate nie je veľa, ale na objednávku to môže byť až nevídaných 210 odtieňov . Pevná konštrukcia kovaných plotov zabezpečuje a opticky zväčšuje pozemok. Kované ploty sú bezúdržbové. Odpadajú náklady a práce spojené s opravami štandardného oplotenia. Dobre navrhnuté a vykonané kované oplotenie tvorí doplnok architektúry budovy a dekoráciu jej okolia. Pri jeho výbere bývajú v ponuke desiatky výplní podľa toho, ako tvarovaný kov ladí s domom a pozemkom.  Vďaka veľkej rozmanitosti vzorov možno kovaný plot ľahko prispôsobiť každému prostrediu. Tiež zakončenie plotu hrotmi je variabilné. Bezpečnú ochranu a zároveň dekoráciu poskytujú aj hroty v tvare listu a milovníci oblých tvarov môžu dať prednosť zakončenie v tvare väčšej alebo menšej gule.

Neoddeliteľnou súčasťou dodávky kovaných plotov  sú vjazdové brány.  Samonosná posuvná vjazdová brána spĺňa všetky požiadavky komfortu. Môžu byť vybavené unikátnou sústavou elektropohonu, zabudovanou do stĺpika, čím je chránená pred prístupom nepovolaných osôb. Užíva sa bezpečné napätie 24 V. Šírka samonosnej aj dvojkrídlovej vjazdovej brány môže byť aj 600 cm.  Dvojkrídlové vjazdové brány sú klasickým riešením uzatvorenia vjazdu.
 

 Prečo teda kovaný plot ?

     - dokonalá ochrana domu a pozemku
     - rýchla a jednoduchá montáž dielcov
     - ľahká údržba, ochrana proti korózii
     - predĺžená životnosť žiarovým zinkovaním
     - variabilita systému a možnosť kombinácií
     - možnosť využitia dekoračných prvkov


Tiež by vás mohol zaujať článok Nedajte sa napáliť pri kúpe kovaného nábytku

Foto: deshevokovka.ru
(i.n.)