Kováči a kované ploty na mieru

Umelecký kováč vám vyrobí plot na celý život

Umelecký kováčiUmelecký kováč vám dnes dokáže vyrobiť kvalitný kovaný plot na celý život, odolný voči korózií aj 60 rokov. V čom je trik?

Oplotenie kovanými oceľovými dielmi už oddávna navodzuje pocit niečoho honosného a pevného. Pri pohľade na kovaný plot dostáva slovné spojenie „môj dom, môj hrad“ nový rozmer. Spomeňte si na oplotenie zámkov a kaštieľov, ktoré vydržalo aj 200 rokov bez korodovania. Že by sa dnes takýto plot nedal vyrobiť? Umelecké kováčstvo nie je len tak hocijaký priemyselno - výrobný odbor. Zručný umelecký kováč vám aj dnes dokáže vyrobiť  kvalitný kovaný plot na celý život. Skúsenosti hovoria, že by mal byť odolný voči korózií aj 60 rokov. 


Nie je všetko kované, čo sa tvári, ako kované

Ak plánujete kúpu kovaného plotu na mieru, máte dve možnosti. Kúpiť typizované dielce v špecializovaných stavebných predajniach, alebo ísť priamo za výrobcom, umeleckým kováčom ktorý sa rozumie svojmu remeslu. Ak sa uspokojíte s prvou (lacnejšou) možnosťou, môžete po pár rokoch rátať s problémami.

Cenovo prístupné plotové diely z marketu nezaručujú, že majú povrchovú úpravu odolnú voči poveternostným vplyvom a tak sa váš plot bude správať, ako bežný. Objaví sa na ňom korózia a vy ho budete musieť natierať. U nás je tiež bežný predaj hliníkového plotu, ktorý sa prezentuje ako kovaný, alebo plotu, vyrobeného z dutých tyčí (či tenkého profilu), ktorého povrchová úprava je od kovanej na prvý pohľad takmer nerozoznateľná. Výsledok? Krátka životnosť a rýchle zlupovanie farebného náteru.

Ak si chcete vybrať firmu na výrobu či výstavbu plotu, môžete tak urobiť aj v katalógu Stavebných firiem v sekcii Kovové ploty a brány . Na stránkach si zároveň môžete požiadať o dopyt na stavebné práce a nechať si zaslať cenovú ponuku.


„Iný“ plot priamo do kováča


Dať si vyrobiť kovaný plot na mieru umeleckému kováčovi nie je lacná záležitosť. Pridaná hodnota dielov nevyrábaných sériovo tkvie v ponuke atypických rozmerov a dlhšej, ako štandardnej záruky. A tiež v oveľa vyššej antikoróznej ochrane. Povrchová úprava je alfou a omegou správne vyrobeného kovaného plota. Je totiž samozrejmé, že oceľ, ako takú treba všeobecne chrániť pred vplyvmi počasia. Umeleckí kováči vedia čo a ako. Medzi najčastejšie spôsoby ochrany ocele, ktorú pri svojej práci využívajú je pokrytie materiálu ďalšou, odolnejšou vrstvou, najčastejšie zinkom.

Zinkovanie za tepla (žiarom) je osvedčená špeciálna antikorózna ochrana, pri ktorej vytvára zinok na povrchu ocele pevnú a nepriepustnú vrstvu. Pri žiarovom zinkovaní sa najčastejšie využíva teplotný rozsah 440 – 460 °C a umeleckí kováči vám dodajú  kovaný plot jedine s takouto povrchovou úpravou. Až následne si môžete zvoliť farebný tón plotu tak, aby vám farebne ladil s okolím. Naopak pri sériovo vyrábaných plotoch vám nikto nezaručí, že takouto tepelnou úpravou prešli.


Počas zinkovania za tepla vplyvom vysokej teploty zinok ako keby vsiakol do materiálu plotu. Teraz je voľba na vás, ako na zákazníkovi. Buď počkáte niekoľko rokov, kým zinok zoxiduje a  potom budete lakovať, alebo využijete prítomnosť umeleckého kováča, ktorý po pozinkovaní použije chemický postup.  Tým sa rozumie fosfátovanie a pasivácia. Po ukončení tohto procesu už môže ísť plot do lakovne. Ideálne je, ak sa tieto postupy „dejú“ pod jednou strechou, pretože pred lakovaním nesmie chemicky ošetrený plotový dielec prejsť vlhkosťou. Veľká väčšina umeleckých kováčov takýmito možnosťami disponuje.


Keď sa dodržia všetky technologické postupy a jednotlivé kroky, významne sa predĺži doba, kedy kovaný plot nebude trpieť zlupovaním farby. Ide o desiatky rokov. Ak si chcete užiť takýto komfort, investujte radšej do plotu, ktorý vám umelecký kováč vytvorí na mieru a podľa vašich želaní.

Kované ploty vyzerajú neskutočne dobre v kombinácii so zámkovou dlažbou i jednoduchou zeleňou. Napriek tomu si však vyrobiť na mieru dajú väčšinou len silne charizmatickí ľudia so svojským pohľadom na život, pre ktorých príbytky sú práve tieto malé umelecké diela špecifické.

Možno vás zaujme aj článok Kované ploty - cena a porovnanie

Foto: aobic2010.en
(i.n.)